Spędzanie większości dnia w pozycji siedzącej jest dla człowieka niezdrowe i w miarę możliwości powinniśmy starać się ograniczać podobny tryb pracy czy spędzania wolnego czasu. Co jednak zrobić, gdy nie da się już bardziej ograniczyć siedzenia? Czy biurko regulowane to dobra opcja w takiej sytuacji?
1. Dlaczego higiena pracy jest ważna?
2. Jak działa biurko regulowane?
3. Wskazania do wykorzystania biurka regulowanego
4. Biurka regulowane Fly Desk.com – nie tylko do domu
5. Na co zwrócić uwagę podczas pracy przy biurku?
Praca na siedząco jest jedną z najbardziej obciążających dla organizmu. Wynika to z faktu, że pozycja siedząca nie jest dla człowieka naturalna i na dłuższą metę wpływa degradująco na nasz kręgosłup, mięśnie oraz – w sytuacji, gdy mamy w zwyczaju dociskać ręce do kantu biurka – nadgarstki. Dlatego tak ważnym jest aby wziąć sobie zalecenia BHP do serca i co najmniej raz na godzinę zrobić przerwę, w której wstaniemy z fotela, przejdziemy kilka kroków i wykonamy parę prostych ćwiczeń dla odciążenia ciała. Negatywne skutki długotrwałego siedzenia możemy zminimalizować wykorzystując dużą piłkę do fitnessu zamiast fotela, decydując się na zakup specjalnego krzesła wymuszającego na nas balansowanie ciałem, lub też wybierając biurko, którego blat możemy ustawić na różnej wysokości. Dzięki temu będziemy w stanie pracować nie tylko na siedząco, ale również na stojąco, co pozwala na przyjęcie bardziej neutralnej dla organizmu postawy.
Biurko podnoszone umożliwia nam uniesienie lub opuszczenie blatu w taki sposób, że możemy go dopasować do dowolnego fotela lub innego siedziska, a także do naszego wzrostu w przypadku gdy chcemy pracować na stojąco. Zazwyczaj podobne meble są wyposażone w jeden z dwóch mechanizmów: ręczny, przy którym musimy wyregulować blat siłą własnych rąk lub elektryczny, gdzie wystarczy naciśnięcie odpowiedniego przycisku na pilocie. Istnieje wiele różnych rodzajów biurek z regulacją wysokości, dzięki czemu jest to opcja zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci czy nastolatków. Z powodzeniem znajdziemy także modele pasujące bardziej do przestrzeni biurowej lub też do domu – zależnie od naszych potrzeb i preferencji.
Najważniejszym wskazaniem do zastosowania mebli z regulacją są problemy z kręgosłupem. Dotyczy to zarówno poczucia dyskomfortu czy bólu podczas długotrwałego siedzenia, jak i już obecnych zwyrodnień, urazów i innych kontuzji. Jeżeli trapi nas bolący i ograniczający nasze ruchy kręgosłup, dużo zdrowszą postawą przy pracy będzie ta stojąca. Drugim istotnym czynnikiem przemawiającym za biurkiem wyposażonym w stelaż regulowany jest także długość pracy. Jeżeli mamy w zwyczaju spędzać wiele godzin w ciągu dnia przed komputerem, możliwość zmiany pozycji w dowolnym momencie wyjdzie nam zdecydowanie na zdrowie. Wygodna postawa przyczyni się z kolei nie tylko do naszego lepszego samopoczucia, ale także bardziej efektywnej pracy. Wybierając biurko regulowane możemy więc nie tylko zapewnić sobie komfort i zdrowie, ale być może także zmniejszyć ilość czasu, jaką potrzebujemy na wykonanie naszych obowiązków.
Jeżeli chcemy zapewnić sobie prawidłową postawę oraz komfort pracy, powinniśmy nie tylko podjąć decyzję o samej wymianie biurka, ale zadbać również o to, by wersja regulowana była wykonana z najlepszych materiałów i zgodnie ze sztuką. Sam stelaż musi być z jednej strony wytrzymały, tak aby na blacie można było ustawić monitor czy laptopa oraz inne niezbędne biurowe wyposażenie. Z drugiej strony nie może być on jednak zbyt ciężki, tak abyśmy byli w stanie przestawić mebel samodzielnie, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Biurka kupowane z myślą o wykorzystaniu w miejscu pracy powinny posiadać prostą, wytrzymałą konstrukcję, szczególnie gdy mają więcej niż jednego „właściciela” w ciągu dnia. Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup biurka dla dziecka, upewnijmy się że mebel będzie „rósł” razem z naszą pociechą, co pozwoli na wykorzystywanie go przez wiele lat.
Nie da się ukryć że siedzący tryb życia jest na dłuższą metę zabójczy dla naszego organizmu. Niewielka ilość ruchu powoduje problem z utrzymaniem szczupłej sylwetki, sprawia że jesteśmy bardziej podatni na kontuzje, a także sama w sobie przyczynia się do pogorszenia naszego samopoczucia i zdrowia. Dlatego jeżeli praca zdalna lub biurowa wymusza na nas spędzanie wielu godzin w takiej pozycji, starajmy się robić jak najwięcej, by nie był to czas spędzony ciągiem na siedząco. Róbmy krótkie przerwy, które poświęcimy na rozprostowanie nóg i kilka prostych ćwiczeń, wybierzmy biurko z regulacją wyokości lub piłkę zamiast fotela, zadbajmy o ergonomię w naszym miejscu pracy i starajmy się podejmować jak najwięcej aktywności w pozostałych godzinach dnia, których nie spędzamy na obowiązkach zawodowych. Dzięki temu nie tylko zadbamy o zdrowie, ale też będziemy mieć więcej energii i chęci do działania.